Alkohol a jeho účinky

Pitie alkoholu s mierou môže mať aj pozitívne zdravotné výhody, ktoré by mohli predĺžiť váš život. Avšak pitie alkoholu, kedy ho ľudia konzumujú, aby unikli každodennému sociálnemu, osobnému alebo kariérnemu stresu, môže mať za následok negatívne účinky pre vaše telo. Konzumácia väčšieho množstva alkoholu, ako je vaše telo schopné zvládnuť, môže viesť k poškodeniu pečene a iným nepríjemným ťažkostiam.

Nadmerná konzumácia alkoholu môže viesť k alkoholizmu – diagnostikovanému ako porucha užívania alkoholu alebo závislosť od alkoholu, pri ktorej sa osoba stane fyzicky a psychicky závislou na alkohole až do takej miery, že bez neho nemôže fungovať. Závislosť môže viesť k deštruktívnemu a nespoločenskému správaniu, ako je jazda pod vplyvom alkoholu alebo domácemu násiliu a podobne.

Krátkodobé účinky alkoholu

Väčšina dospelých ľudí nemá žiadne negatívne účinky jedného alebo dvoch pohárikov alkoholu denne. Pohár vína alebo piva denne môže mať práveže pozitívne účinky pre vaše telo. Môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a demencie. Rovnako aj primerané množstvo tvrdého alkoholu, ktorí vám zlepší náladu a prinesie uvoľnenie. Takže víno, pivo, rum, whisky alebo vodka sú v primeranom množstve prijateľné. Avšak netreba to preháňať a dostať sa do problémov. Krátkodobé účinky alkoholu nad túto bezpečnú úroveň, ktoré sa samozrejme líšia u ľudí v závislosti od hmotnosti môžu byť z počiatku príjemné, avšak potom postupujú k zníženej koncentrácii, zníženiu reflexov a času odozvy a zlej koordinácii, ktoré sú výsledkom spomalenia aktivity mozgu.

Medzi najčastejšie krátkodobé účinky patria zhoršená artikulácia, ospalosť, emocionálne zmeny alebo zníženie telesnej teploty. Ak vypijete väčšie množstvo alkoholu, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a zvracanie, výpadky pamäte, dočasná strata vedomia a v prípade, že to extrémne preženiete dokonca aj kóma s smrť. Akýkoľvek krátkodobý účinok alkoholu môže byť zosilnený pri konzumácii alkoholu v spojení s inými látkami, ktoré menia myseľ, vrátane legálnych aj nelegálnych drog. Ľudia, ktorí používajú lieky na bolesť alebo liečbu psychologických stavov, by nemali konzumovať alkohol bez konzultácie s lekármi.

Vedľajšie účinky
Vedľajšie účinky alkoholu zahŕňajú “opicu“, bolesti hlavy, nevoľnosť alebo zvracanie. Zvýšenie telesnej hmotnosti a vysoký krvný tlak môžu byť dôsledkom opakovanej nadmernej konzumácie alkoholu a dlhodobá nadmerná konzumácia alkoholu môže zvýšiť riziko depresie, poškodenia pečene, rakovinu, znížená sexuálna výkonnosť.

Alkohol môže spôsobiť príjemné pocity, ale treba kontrolovať jeho množstvo.